نخستين نشست صميمانه هنرمندان تئاتر شوش در سال 93برگزار شد

آمار مطالب

کل مطالب : 150
کل نظرات : 0

آمار کاربران

افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا : 0

کاربران آنلاین


آمار بازدید

بازدید امروز : 34
باردید دیروز : 29
بازدید هفته : 63
بازدید ماه : 410
بازدید سال : 4141
بازدید کلی : 73437

تبادل لینک هوشمند
برای تبادل لینک  ابتدا ما را با عنوان انجمن روزنامه نگاران شهرستان شوش دانيال(ع) و آدرس shoush1500.LXB.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.


آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 34
بازدید دیروز : 29
بازدید هفته : 63
بازدید ماه : 410
بازدید کل : 73437
تعداد مطالب : 150
تعداد نظرات : 0
تعداد آنلاین : 1

تبلیغات
<-Text2->
نویسنده : شوراي نويسندگان
تاریخ : چهار شنبه 6 فروردين 1393
نظرات

نخستين نشست صمیمانه هنرمندان تئاترشوش  در سال 93

جمعی از پیشکسوتان، سرپرستان ـ نمايشنامه نويسان ـ كارگردان ـ بازيگران  و عوامل فني تئاتر شوش  در نشستی صمیمی مشکلات و دیدگاه‌های خود پیرامون تئاتر و توليد نمايش در سال 1393 را مطرح نمودند .
فرزاد پارسايي فر به عنوان اولين پيشكسوت تئاتر از دهه ي 60 اجراي نمايش گروه هاي نمايش شوش در ساير شهرستان ها را امري ضروري دانست و در ادامه گفت : سالهاست كه نه به جشنواره اي راه پيدا كرده ايم و نه براي اجراي نمايش توان مالي تبليغات وسيع را داريم كه بتوانيم تماشاگران بيشتري را به تالار نيايش هدايت كنيم .
محمد هادي سالارورزي كه در كارنامه تئاتري خود كارگرداني دو نمايش پلاتويي را دارد به بخشي از مشكلات تئاتر اشاره كرد و گفت : ما نبايد منتظر كمك ادارات باشيم تا نمايشي را به روي صحنه ببريم بلكه بايد خود آستين همت را بالا زده و در رفع مشكلات خويش همت مضاعفي داشته باشيم .
مالك آريانفر سرپرست و كارگردان گروه نمايش بچه هاي ايروني و يكي فعالان تئاتر از دهه ي 70 به بعد از اداره ي فرهنگ و ارشاد اسلامي گله مند بود و در اين زمينه اظهار داشت : با توجه به اينكه درآمد نمايش راديويي ما به بيماران سرطاني شهرستان شوش اختصاص داشت اما اداره ي فرهنگ و ارشاد اسلامي از طرفي ما را از بليط فروشي منع نمود و از طرفي ديگر هر چه خواهش كرديم كه يك آگهي كه قيمت آن 12 هزار تومان بود را به هزينه ي گروه در نشريه تبليغاتي قاصدك منتشر نمايد كه از اين كار هم دريغ نمود .
عباس كرم الهي يكي از پيشكسوتان فعال از دهه ي 60 تا به امروز و مدير ـ سرپرست و كارگردان گروه تئاتر انديشه در خصوص نحوه ي تبليغات توليد نمايش قبل از اجرا گفت : انتشار يك آگهي در نشريه اي به نام قاصدك فقط در سطح شهر شوش ، آن هم براي يك عده ي خاص تأثير گذار است در حالي كه من به عنوان مدير مسئول پايگاه خبري تحليلي شوش نيوز بارها از سرپرستان و كارگردانان گروه هاي نمايشي خواسته ام كه نام نمايش ـ نويسنده و كارگردان ـ عوامل فني و بازيگران و خلاصه اي از موضوع نمايش را همراه با يك عكس در اختيارمان بگذارند تا اطلاع رساني نمائيم ولي متأسفانه برخي از كارگردانان حتي حاضر نيستند براي تبليغات كار خود همكاري نمايند . در چند روز گذشته شوش نيوز براي اجراي كنسرت موسيقي ـ نمايش راديويي رقص كاغذپاره ها و نمايش سر پل كفن گير اطلاع رساني نموديم كه در جذب تماشاگر به تالار نيايش بي تأثير نموده است و تنها سرپرست و كارگرداني كه براي كار خود حاضر به همكاري نشدند فرزاد پارسايي فر و فاطمه مولايي بودند كه چنانچه گله مند باشند وارد نيست .
كرم الهي در ادامه پيرامون آسيب هاي تئاتر شوش اشاره كرد و در اين خصوص اظهار داشت : تا زماني كه كارهان تخريب رقبا و تهمت و افترا زدن به اين و آن است و تا زماني كه به خود اجازه ميدهيم غيبت اين و آن را داشته باشيم كاري پيش نخواهيم برد و من به نوبه ي خود برگزاري چنين نشست هاي صميمي و دوستانه اي را هم به فال نيك مي گيرم و هم ضروري مي دانم كه از بانيان برگزاري اين نشست تشكر و تقدير خود را اعلام مي كنم .
عبدالحسين رسته خاك يكي ديگر از پيشكسوتان دهه ي 60 و سرپرست و كارگردان گروه نمايش سايه سار ضمن تأييد سخنان عباس كرم الهي پيرامون برقراري صميمت و يكدلي بين هنرمندان تئاتر اشاره كرد و گفت : تا اين لحظه هر فراز و نشيبي كه داشته ايم را به فراموشي بسپاريم و در سال 1393 دل ها را خانه تكاني كنيم و با عشق و علاقه به توليد نمايش بپردازيم .
رضا طاهري رئيس دفتر هنرهاي نمايشي و سرپرست گروه سنتي شهرستان شوش در آغاز سخنان خود به ساماندهي گروه هاي نمايشي و دفتر هنرهاي نمايشي اشاره كرد و اظهار داشت : در روزهاي پاياني سال 1392 طي نشستي با حضور شريف احمدي رئيس اداره ي فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان شوش و سرپرستان گروه هاي نمايشي مصوب گرديد كه هيچ گروهي و هيچ بازيگر غير بومي حق اجازه نمايش طنز و به عبارتي لوده بازي در شوش را ندارد و اين حق گروه هاي بومي است كه از تالار نيايش براي توليد نمايش استفاده كنند .
وي در اين مورد افزود : تشكيل اتاق فكر و طي نمودن مراحل توليد نمايش از مرحله ي ارائه ي سه نسخه از متن تا طرح اوليه ي بنر ـ بروشور و بليط مي بايست توسط سرپرستان گروه هاي نمايشي  از طريق دفتر هنرهاي نمايشي پي گيري شود در غير اين صورت پروانه ي اجراي نمايش صادر نمي گردد .
رئيس دفتر هنرهاي نمايش در ادامه به تويم اجرايي سال 93 اشاره كرد و گفت : تجليل از بنيانگذاران تئاتر در شوش ـ نصب تنديس سيد جلال حسيني به عنوان پير تئاتر شوش در محوطه ي درب ورودي تالار نيايش ـ برگزاري ارديبهشت تئاتر شوش ـ انتشار خبرنامه ي داخلي دفتر هنرهاي نمايش و توزيح آن به صورت ماهانه بين سرپرستان گروه هاي نمايشي و برگزاري جمعه تئاتر شوش هر دو هفته يك بار بين تئاتري هاي شوش و رايزني براي جشنواره ي داخلي  از عمده كارهايي است كه قرار است دفتر هنرهاي نمايشي در طول سال 1393 اجرا نمايد .
ايمان ديناروند از فعالان دهه ي 70 و يكي از نمايشنامه نويسان و كارگردانان برجسته ـ جواد كاوندي و رضايي خويي به صورت مشتكل به يك موضوع اشاره كردند و گفتند : تا زماني كه براي دل خود آن هم بي منت و عاشقانه كار نكنيم از فعاليت خود لذت نمي بريم ، ممكن است در نگاشتن يك نمايشنامه ـ داستان ـ نقاشي و... موفق نباشيم و به ديد تمسخره به ما نگاه كنند و مخاطبي هم نداشته باشم ولي اگر براي دل خود كار كرده باشيم نا اميد نخواهيم شد بلكه عزم خود را جزم خواهيم نمود تا در گام هاي بعدي موفق شويم  و خمير مايه ي اصلي ماندگاري در كار عشق و علاقه است .
شريفي كه تحصيلات آكاداميك تئاتري در در كارنامه ي هنري خود دارد به عنوان آخرين سخنران در پيرامون  نقد و نقدپذيري  صحبت كرد و در اين خصوص اظهار داشت : تا زماني كه روحيه ي نقدپذيري را در خود تقويت نكنيم و خود را برتر بدانيم تئاتر ما هيچ وقت پيشرفتي نخواهد داشت و متأسفانه در سطح كشور ما كارگردان ـ نمايشنامه نويس و يا بازيگري را كه روحيه ي نقدپذيري داشته باشد را مشاهده نمي كنيم كه اميدوارم حداقل ما تئاتري هاي شوش اين نقص را در خود ريشه كن كنيم .

 


تعداد بازدید از این مطلب: 2307
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:
به وبلاگ انجمن روزنامه نگاران شهرستان شوش دانيال(ع) خوش آمدید


عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود